Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Piszu

Pożar w zakładzie produkcji drzewnej

14.11.2017 r. o godzinie 04: 35 do straży w Piszu wpłynęła informacja o pożarze odciągu trocin oraz maszyny do produkcji peletu w zakładzie produkcji drzewnej w miejscowości Trzonki.

Strażacy zaraz po przybyciu na miejsce zdarzenia i zabezpieczeniu terenu działań rozpoczęli gaszenie widocznych ognisk pożaru płonącej instalacji technologicznej odciągu trocin, która znajdowała się na zewnątrz budynku.

 Pamiętajmy, że w takich działaniach występuje silne zadymienie, które wymaga od strażaków pracy w dodatkowym zabezpieczeniu.

 Dzięki natychmiastowej reakcji strażaków szybkiemu ich dotarciu do zdarzenia oraz zasileniu suchego pionu zakończonego zraszaczami w komorach odpylających, obronili część komór oraz pobliskie budynki przed spaleniem.

 Dalsze działania strażaków polegały na usuwaniu tlących się trocin i workowych filtrów ze stacji odpylania. Kolejne działania strażaków polegały na przeszukaniu wszystkich pomieszczeń przyległych budynków celem sprawdzenia czy nie przebywały w nich inne osoby. Nie stwierdzono obecności w budynkach innych osób. Ponadto sprawdzono obecność gazów toksycznych detektorem wielogazowym. Miernik po wielokrotnym pomiarze nie wskazał obecności substancji szkodliwych.

W działaniach trwających ponad 8 godzin udział brały zastępy z JRG z Pisza, Jednostki Wojskowej z Orzysza oraz Jednostek OSP z Orzysza, Wiartla, Lisek i Rostek, łącznie 32 strażaków.

Straty ogółem oszacowano na około 20. tys zł, uratowane zaś mienie na ponad 1 milion zł.

Czynności wyjaśniające przyczynę pożaru prowadzi policja.

/tekst, kpt. Józef Baranowski, fot. mł. kpt. Jerzy Zach/