Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Piszu

Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu piskiego 15.10.2017 r.

W kroplach październikowego deszczu meldunek o gotowości do rozpoczęcia otwarcia strażackich zawodów w sporcie pożarniczym, od druha Mirosława Cimocha, przyjął Jerzy Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Piszu, po czym odbył się przegląd drużyn. Druh Prezes po przyjęciu meldunku, oficjalnie przywitał wszystkich zaproszonych gości. W trakcie przemówienia, z okazji rozgrywanych powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych jednostek OSP z powiatu piskiego, życzył wszystkim strażakom zaciętej na poziomie sportowym rywalizacji oraz zajęcia jak najwyższych miejsc na podium.

Po uroczystym otwarciu przez Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP – Jerzego Małeckiego – powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych, na stadionie w Piszu o godzinie 10 25 rozpoczęły się zmagania jednostek OSP z powiatu piskiego. W mistrzostwach uczestniczyły najlepsze jednostki OSP z terenu powiatu piskiego, które zostały wyłonione podczas wcześniejszych eliminacji gminnych. W tym roku w zawodach udział wzięło 12 drużyn (7 męskich, 3 kobiece oraz 2 młodzieżowe). Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Piszu i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Piszu.

Rywalizację strażaków obserwowali m.in. Sylwia Jaskulska - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Marek Wysocki - wicestarosta piski, Andrzej Szymborski - burmistrz Pisza wraz z małżonką, Wojciech Stępniak - burmistrz Białej Piskiej, Robert Trąbka - Nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz, ppłk Jarosław Wyszecki - Komendant OSPWL Orzysz i Henryk Żuchowski - dyrektor warmińsko - mazurskiej KRUS w Olsztynie, który strażakom OSP z Wiartla przekazał medyczną torbę ratowniczą z wyposażeniem.

Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwała komisja powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Piszu, której przewodniczył kpt. Józef Baranowski.

Pomimo niezbyt sprzyjającej aury zawodom towarzyszyło zainteresowanie widzów. Wraz z drużynami przyjechali koledzy, rodziny, dziewczyny młodych strażaków i sympatycy sportów pożarniczych.

Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach: drużyny kobiece i męskie rozegrały sztafetę pożarniczą 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe (zbudowanie w najkrótszym czasie linii ssawnej, połączenie jej z motopompą, zbudowanie linii głównej oraz dwóch linii gaśniczych, za pomocą prądów wody obrócenie tarczy i strącenie 4 pachołków). Drużyny młodzieżowe rywalizowały w biegu sztafetowym 400 m z przeszkodami oraz rozwinięciu bojowym, polegającym na zbudowaniu linii gaśniczej z czterech odcinków W-52, celnym podaniu dwóch prądów wody przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego - hydronetek do nalewaków, a także właściwym rozpoznaniu i ułożeniu sprzętu pożarniczego oraz zawiązaniu węzłów ratowniczych, w jak najkrótszym czasie.

Rozegrane zawody były okazją do sprawdzenia przygotowania kondycyjnego, mobilności i zaangażowania strażaków poszczególnych jednostek oraz sprawności sprzętu, jakim dysponują.

W roli komentatora zawodów wystąpił Józef Baranowski z komendy, który rzeczowo objaśniał przebieg konkurencji, omawiał, jak według regulaminu powinno wyglądać zaliczenie przeszkód oraz wyjaśniał błędy popełniane przez zawodników.

Zawodom strażackim zawsze towarzyszy wiele emocji, rywalizujące drużyny patrzą uważnie sobie na ręce, czekają na potknięcia i błędy. Po cichu liczą, że może tym razem zawiedzie sprzęt, może pęknie wąż. Ale na szczęście takich przypadków nie było, motopompy pracowały bez problemów, nie było przeciekających węży. W zdecydowanej większości strażacy doskonale opanowali poszczególne konkurencje, choć zdarzały się przypadki, że sędzia podniósł czerwoną chorągiewkę. I nie ma się co dziwić. Wszak byli to mistrzowie i wicemistrzowie gmin z powiatu piskiego.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podsumowaniu wyników Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, sędzia główny odczytał protokół końcowy, który zawierał następującą klasyfikację generalną startujących drużyn.

Grupa „A” (Męskie Drużyny Pożarnicze, wiek powyżej 18 lat)

 1. OSP Biała Piska                     – 105, 68      punktów

 2. OSP Cierzpięty,                       – 106, 75

2.   OSP Hejdyk                           – 106, 75

4.   OSP Pogobie Średnie             – 106, 94

5.   OSP Kruszewo                      – 107, 80

6.   OSP Drygały                          – 108, 24

7.   OSP Orzysz                            – 121, 11

 

Grupa „C” (Kobiece Drużyny Pożarnicze, wiek powyżej 16 lat)

  1.  OSP Odoje                          – 162, 09      punktów,
  2. OSP Orzysz                          – 170, 10
  3. OSP Biała Piska                    – 174, 36

Grupa Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych– chłopcy

 1. MDP OSP Drygały              – 999, 11      punktów

Grupa Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (wiek 12 do 16 lat) – dziewczęta

 1. MDP OSP Biała Piska        – 988, 53      punktów

Ćwiczenie bojowe Grupa „A” (Męskie Drużyny Pożarnicze, wiek powyżej 18 lat) o puchar Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Piszu i zarazem Posła na Sejm RP

  1. OSP Pogobie Średnie          – 34, 81         punktów 
  2. OSP Cierzpięty                      – 36, 78
  3. OSP Hejdyk                          – 36, 84
  4. OSP Biała Piska                    – 38, 71

Mistrz powiatu piskiego, w każdej grupie, będzie reprezentował nasz region w zawodach wojewódzkich.

Zawody zakończyły się rozdaniem pucharów, dyplomów, koszulek, polarów a także talonów gotówkowych strażackim drużynom biorącym udział w zawodach.

W końcowym wystąpieniu organizatorzy złożyli podziękowania sponsorom, przybyłym gościom, uczestnikom za pomoc w organizacji oraz przygotowaniu zawodów. Po zakończonych zawodach wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjny talerz grochówki.

 

Sponsorami w tegorocznych zawodów powiatowych byli:

 

Samorządy powiatowe i gminne, które ufundowały nagrody dla najlepszych drużyn w poszczególnych kategoriach. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do Starosty Piskiego Andrzeja Nowickiego, Burmistrza Białej Piskiej Wojciecha Stępniaka, Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego, Burmistrza Pisza i gospodarza tego obiektu Andrzeja Szymborskiego oraz Burmistrza Rucianego-Nidy Piotra Felińskiego.

  Jako sędzia tegorocznych zawodów, mogę śmiało powiedzieć, że  startujące  drużyny  jednostek OSP, przygotowane były na bardzo wysokim poziomie. Zarówno sprzęt, jak i zawodnicy nie zawiedli. Ponadto udowodnili, że służba jaką wykonują niosąc innym pomoc jest ich pasją, jeśli nie powołaniem. Rozegrane zawody pokazały doskonałe przygotowanie, znajomość fachu. Uczestnicy wzbudzili w oglądających podziw i zachwyt podczas pokonywania przeszkód czy współpracy przy operowaniu prądami gaśniczymi.  Choć niektóre drużyny nie stanęły na podium, śmiało mogę powiedzieć, że cały powiat piskich ochotników wygrał dodatkowe punkty zaufania wśród społeczności. Zwycięskim drużynom życzę sukcesów w zmaganiach wojewódzkich.

Z pozdrowieniem strażackim

kpt. Józef Baranowski sędzia główny zawodów

/tekst, fot. kpt. Józef Baranowski/