Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Piszu

Ćwiczenia z ratownictwa wodno-nurkowego na jez. Białoławki.

W dniu 19.04.2019 roku na jeziorze Białoławki przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-nurkowego, w ramach których wydobyto znajdujący się pod wodą od marca 2018 roku pojazd.

Celem ćwiczeń było doskonalenie metod poszukiwawczych z użyciem sonaru oraz umiejętności zabezpieczenia i wydobycia pojazdu z wody. W ćwiczeniach udział wzięli ratownicy z JRG Giżycko i JRG Pisz oraz służby współdziałające: Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Mazurska Służba Ratownicza, Stowarzyszenie PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych, Policja a także przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zlewnia w Giżycku. W pierwszej fazie ćwiczeń ratownicy sprawili niezbędny sprzęt, a następnie przystąpili do poszukiwań pojazdu z użyciem sonaru pionowego. Po zlokalizowaniu obiektu, miejsce oznakowano, po czym pod wodę zeszli nurkowie w celu zabezpieczenia i przygotowania pojazdu do wydobycia. Zabezpieczony i podczepiony do liny samochód został wydobyty z wody przy pomocy wciągarki.  W ćwiczeniach brało udział łącznie 29 osób. 

Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Kuliś KP PSP Pisz, zdjęcia: bryg. Paweł Pieńkosz KP PSP Pisz, asp. Robert Szafranek KP PSP Pisz.